hi-c portokalli lavaburst
emër

hi-c portokalli lavaburst


përbërësit
ujë , të lartë fruktoza shurup misri , acid limoni, acid Askorbik ( vitaminë c ) , benzoate kalium ( për të mbrojtur shije ) , niseshte ushqim të modifikuar , flavors natyrore ( burim perime ) , glicerinë ester i kolofon druri , të verdhë 6 , vaj vegjetal brominated , e kuqe
Code '-000000000000199 ' nuk është sipas EAN - 13 standarde .
Produkt shkakton sëmundjen e mëposhtme : kancer , sëmundjet kardiovaskulare - zemra dhe sistemi kardiovaskular ;
barcode Kilocalories per 100 gram Fat në 100 g . Proteina në 100 gram karbohidratet në 100 gram Sasia e konsumuar nga default ( gram )
-000000000000199
- - - - 100.00
Në produkt u gjetën :
Nuk ushqyesve gjenden .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : Shurup fruktoza - glukozë
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
koment : Jep trupit me vetëm kalorive pa minerale , vitamina dhe ushqyesve të tjera .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : vaj vegjetal hidrogjenizuara
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Rrit sasinë e kolesterolit të keq , dhe është një faktor në përgatitjen e sëmundjeve kardio -vaskulare . Më shumë të rrezikshme se yndyrna shtazore . Besohet ajo shkakton shumë sëmundje të tjera : Alzheimer , kanceri, diabeti , çrregullime të funksioneve të mëlçisë takojnë .
koment : Nuk janë tendencat në Evropë dhe Amerikë për të kufizuar përdorimin e saj në ushqim
E120 (E 100-199 ngjyra)
emër : Cochineal
grup : i dyshimtë ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Alergjia , intoleranca ata ndanë ngjyrë
koment : Ajo është e kuqe . Përgatitur nga insektet . Përdoret rrallë . Është e rekomanduar për të shmangur konsumin .
E210 (E 200-299 preservatives)
emër : acid benzoik
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Nuk rekomandohet për përdorim në fëmijët .
koment : Shtim në pijet alkoolike, mallrat e pjekur , djathrave , gomë , condiments, disa ushqime të ngrira , salcat, ëmbëltore , zëvendësim sheqer , ajo është përdorur edhe në kozmetikë si një antiseptik në disa ilaçe kollë apo anti -fungale në ointments , etj . . Kjo mund
E211 (E 200-299 preservatives)
emër : benzoate sodium
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Mund të përkeqësohet rrjedhën e astmës dhe të shkaktojë skuqje dhe koshere në lëkurë .
koment : ruajtës përdoret për të përmirësuar shijen e ushqimeve me cilësi të ulët . Në sasi të mëdha ( më shumë se 25 mg . Nga 250 ml . ) A është e përmbajtura në portokalli pije . me ngjyrë Shtoni në të qumështit dhe produkteve të mishit , erëza, sauces , produktet e pjekur , ëmbëlsira .
E212 (E 200-299 preservatives)
emër : benzoate kalium
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Mund të çojë në reagime alergjike .
koment : Mund të çojë në reagime alergjike . Përdorimi i tij është si E 210 .
E525 (Kripëra E 500-599 minerale , rregullatorët e pH dhe humectants)
emër : hidroksid kaliumi
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Recommended për të shmangur përdorimin e saj .
koment : Recommended për të shmangur përdorimin e saj . Në disa vende është i ndaluar .
- (E 1000 - 1599 kimikatet shtesë)
emër : Aromë artificiale
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
koment : Rrjedhin nga kimikatet në një laborator dhe kanë absolutisht asnjë vlerë ushqyese . Çdo aromë artificiale në industrinë ushqimore të ketë disa efekte të dëmshme në shëndetin .
E174 (E 100-199 ngjyra)
emër : argjend
grup : i sigurt
paralajmërim : Shmangni përdorimin .
koment : Shmangni përdorimin . Në disa vende është i ndaluar .
E300 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid Askorbik
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
koment : Kjo është vitaminë C . Ajo është gjetur natyrisht në fruta dhe perime . Mund të përgatitet në mënyrë sintetike nga glukoza .
E330 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid citric
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Përdoret për acidifikimin e produkteve ushqimore . prejardhjen nga frutave agrume . Found në biskota, peshk të ngrirë , djathë dhe produkte të tjera të qumështit, ushqimit të foshnjeve , ëmbëlsira, supave, bukë thekre , pije e butë , i thartuar produktet e mishit .
E338 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid fosforik
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Përdoret për të acidifikimin e produkteve ushqimore . Përgatitur nga fosfat ore . lagështi e në djathë dhe derivatet e tyre . Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E422 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : glicerinë
grup : i sigurt ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Në sasi të mëdha të çon në dhimbje koke , etje , vjellje, dhe nivele të larta të sheqerit në gjak .
koment : Sheqer diabetik . alkool pangjyrë . Përgatitur nga yndyrna dhe kripëra alkali . Intermediate në prodhimin e sapunit nga shtazore apo vegjetale yndyrë . A mund të merret nga produktet e naftës . sintetizohet nga propylene ose nga fermentimi i sheqerit . përdorura në rreshtim të sallam , djathë dhe më shumë
E1200 (E 1000 - 1599 kimikatet shtesë)
emër : polydextrose
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Në sasi të vogla është i sigurt .