kajsi pije frutash
emër

kajsi pije frutash


përbërësit
ujë , pure kajsi 12 % shtuar sheqer ( dhe / ose shurup glyukozo-fruktozen ) , rregullator aciditeti : acid citric , stabilizator e466 , flavorings , colorings e160a , e160e\n
Produkt barcode '3800014279587 ' është prodhuar në Bulgari .
Produkt shkakton sëmundjen e mëposhtme : sëmundjet kardiovaskulare - zemra dhe sistemi kardiovaskular ;
barcode Kilocalories per 100 gram Fat në 100 g . Proteina në 100 gram karbohidratet në 100 gram Sasia e konsumuar nga default ( gram )
3800014279587
36.00 - 0.10 - 200.00
Në produkt u gjetën :
Nuk ushqyesve gjenden .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : Shurup fruktoza - glukozë
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
koment : Jep trupit me vetëm kalorive pa minerale , vitamina dhe ushqyesve të tjera .
E466 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : karboksimetilceluloze
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Problemet e zorrëve . ndaluara për foshnjat !
koment :
- (E 1000 - 1599 kimikatet shtesë)
emër : Aromë artificiale
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
koment : Rrjedhin nga kimikatet në një laborator dhe kanë absolutisht asnjë vlerë ushqyese . Çdo aromë artificiale në industrinë ushqimore të ketë disa efekte të dëmshme në shëndetin .
E160a (E 100-199 ngjyra)
emër : carotenes
grup : i sigurt
paralajmërim : Mund të njollë dhëmbët dhe lëkura
koment : Portokalli- verdhë ngjyrë . Në trupin e njeriut kthehet në vitaminë A . Akumulon në mëlçi . E vendosur në karrota dhe fruta të tjera portokalli apo të verdhë me ngjyrë dhe perime .
E160e (E 100-199 ngjyra)
emër : Beta - apo - 8` - carotenal
grup : i sigurt
paralajmërim : Mund të njollë dhëmbët dhe lëkura
koment : Orange bojë .
E330 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid citric
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Përdoret për acidifikimin e produkteve ushqimore . prejardhjen nga frutave agrume . Found në biskota, peshk të ngrirë , djathë dhe produkte të tjera të qumështit, ushqimit të foshnjeve , ëmbëlsira, supave, bukë thekre , pije e butë , i thartuar produktet e mishit .
E338 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid fosforik
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Përdoret për të acidifikimin e produkteve ushqimore . Përgatitur nga fosfat ore . lagështi e në djathë dhe derivatet e tyre . Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E444 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : saharoze
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E927b (E 900-999 Tjetër)
emër : ure
grup : i sigurt
paralajmërim : Recommended për të shmangur përdorimin e saj .
koment : Recommended për të shmangur përdorimin e saj . Në disa vende është i ndaluar .