Heber - lajthi briosh
emër

Heber - lajthi briosh


përbërësit
miell të bardhë gruri, ujë , sheqer , maja , kripë , pluhur veze ose pluhur , margarinë perime , përmirësime , E300 , e472e , karbonat kalciumi , e170i , lecithin , E322 , krem kakao me shije lajthi
Produkt barcode '3800210981130 ' është prodhuar në Bulgari .
barcode Kilocalories per 100 gram Fat në 100 g . Proteina në 100 gram karbohidratet në 100 gram Sasia e konsumuar nga default ( gram )
3800210981130
465.60 24.08 9.74 61.10 65.00
Në produkt u gjetën :
Nuk ushqyesve gjenden .
E412 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : çamçakëz guar
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Mund të shkaktojë të përzier, vanitet dhe dhimbje .
koment : Marrë nga fara e Cyamoposis tetragonolobus , një bimë e rritur në Indi . Përdoret për të ushqyer bagëtinë në Shtetet e Bashkuara . Mund të shkaktojë të përzier, vanitet dhe dhimbje . Ul nivelin e kolesterolit në gjak .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : Shurup fruktoza - glukozë
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
koment : Jep trupit me vetëm kalorive pa minerale , vitamina dhe ushqyesve të tjera .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : vaj vegjetal hidrogjenizuara
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Rrit sasinë e kolesterolit të keq , dhe është një faktor në përgatitjen e sëmundjeve kardio -vaskulare . Më shumë të rrezikshme se yndyrna shtazore . Besohet ajo shkakton shumë sëmundje të tjera : Alzheimer , kanceri, diabeti , çrregullime të funksioneve të mëlçisë takojnë .
koment : Nuk janë tendencat në Evropë dhe Amerikë për të kufizuar përdorimin e saj në ushqim
E200 (E 200-299 preservatives)
emër : acid sorbic
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Ngacmues mundur të lëkurës
koment : Ajo është bërë nga fruta ( luleshtrydhe, raspberries, manaferra , boronica ) ose sintetike . ngacmues mundshme të lëkurës .
E202 (E 200-299 preservatives)
emër : sorbate kalium
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
E307 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : Alfa- tocopherol
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Mund të shkaktojnë gastrit ose inflamacion të lëkurës , qarkullimin dëmtuar , dhe methemoglobinemia ( të dëmtuar transportin e oksigjenit nga gjaku tek indet e trupit ) .
koment : Vitamina E gjendet në vajrat bimore ( sojë , grurë, oriz, pambuk, misër , etj . ) . . Ajo është një antioksidant i fuqishëm . Mbron vitaminë A nga oksidimi . përdorura si shtesë në margarinë dhe salcë .
- (E 1000 - 1599 kimikatet shtesë)
emër : Aromë artificiale
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
koment : Rrjedhin nga kimikatet në një laborator dhe kanë absolutisht asnjë vlerë ushqyese . Çdo aromë artificiale në industrinë ushqimore të ketë disa efekte të dëmshme në shëndetin .
E170 (E 100-199 ngjyra)
emër : karbonat kalciumi
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
koment : Kripë minerale e cila është përdorur në pastë dhëmbësh , ngjyra e bardhë , detergjenteve . A mund të nxirren nga gurë apo eshtra të kafshëve . të përdorura Ndonjëherë për të ulur aciditetin e verës dhe për të rritur stabilitetin e frutave dhe perimeve të ngrira . Në doza të larta është toksike .
E174 (E 100-199 ngjyra)
emër : argjend
grup : i sigurt
paralajmërim : Shmangni përdorimin .
koment : Shmangni përdorimin . Në disa vende është i ndaluar .
E175 (E 100-199 ngjyra)
emër : flori
grup : i sigurt
paralajmërim : Shmangni përdorimin .
koment : Shmangni përdorimin . Në disa vende është i ndaluar .
E282 (E 200-299 preservatives)
emër : propionate kalcium
grup : i sigurt
paralajmërim : A mund të shkaktojë migrenë koke .
koment : A mund të shkaktojë dhimbje koke migrenë . perdorura ne prodhimin e produkteve të pastë .
E300 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid Askorbik
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
koment : Kjo është vitaminë C . Ajo është gjetur natyrisht në fruta dhe perime . Mund të përgatitet në mënyrë sintetike nga glukoza .
E322 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : Lecithin
grup : i sigurt ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Doza e lartë mund të çojë në çrregullime të stomakut, oreks shtypjen , dhe djersitje të rënda .
koment : Përgatitur nga sojë , burimet e verdhë veze veze , badiava , misri , apo kafshëve . Kjo nuk është toksike , por në doza të larta mund të çojë në çrregullime të stomakut , oreks shtypjen , dhe diaphoresis . përdorura për të mbështetur yndyrna në margarinë dhe edhe në çokollatë, majonezë ,
E444 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : saharoze
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E471 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : Gliceride të acideve yndyrore
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E472e (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : Esteret e mono / acidit diacetylated tartaric
grup : i sigurt ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : kripë
grup :
paralajmërim : të nevojshme nga trupi , por në sasi të vogla .
koment : përdorimin e tepruar e kripës çon në sëmundjet kardiovaskulare, sëmundje të syve , si dhe përkeqësimin e përgjithshëm të shëndetit të .