525g shtëpi chutney
emër

525g shtëpi chutney


përbërësit
speca pure kuqe, paste domate , vaj vegjetal , sheqer , kripë , qepë , piper , tokë piper-sladak kuqe , erëza natyrale .\r\n
Produkt barcode '3800740031510 ' është prodhuar në Bulgari .
Produkt shkakton alergji alergji kontakt ;
Produkt shkakton sëmundjen e mëposhtme : kancer , sëmundjet kardiovaskulare - zemra dhe sistemi kardiovaskular ;
barcode Kilocalories per 100 gram Fat në 100 g . Proteina në 100 gram karbohidratet në 100 gram Sasia e konsumuar nga default ( gram )
3800740031510
525.00 - - - -
Në produkt u gjetën :
Nuk ushqyesve gjenden .
E413 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : tragacanth
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Është e mundur të shkaktojë alergji kontakti .
koment : Rrëshirë marrë nga pema - Astragalus gummifer . Ajo është përdorur në ushqime , drogës , të tilla si pika hundës , shurupe , tableta . Ajo është përdorur në kozmetikë . Është e mundur për të shkaktuar alergji kontakti .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : Shurup fruktoza - glukozë
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
koment : Jep trupit me vetëm kalorive pa minerale , vitamina dhe ushqyesve të tjera .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : vaj vegjetal hidrogjenizuara
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Rrit sasinë e kolesterolit të keq , dhe është një faktor në përgatitjen e sëmundjeve kardio -vaskulare . Më shumë të rrezikshme se yndyrna shtazore . Besohet ajo shkakton shumë sëmundje të tjera : Alzheimer , kanceri, diabeti , çrregullime të funksioneve të mëlçisë takojnë .
koment : Nuk janë tendencat në Evropë dhe Amerikë për të kufizuar përdorimin e saj në ushqim
E120 (E 100-199 ngjyra)
emër : Cochineal
grup : i dyshimtë ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Alergjia , intoleranca ata ndanë ngjyrë
koment : Ajo është e kuqe . Përgatitur nga insektet . Përdoret rrallë . Është e rekomanduar për të shmangur konsumin .
- (E 1000 - 1599 kimikatet shtesë)
emër : Aromë artificiale
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
koment : Rrjedhin nga kimikatet në një laborator dhe kanë absolutisht asnjë vlerë ushqyese . Çdo aromë artificiale në industrinë ushqimore të ketë disa efekte të dëmshme në shëndetin .
E174 (E 100-199 ngjyra)
emër : argjend
grup : i sigurt
paralajmërim : Shmangni përdorimin .
koment : Shmangni përdorimin . Në disa vende është i ndaluar .
E444 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : saharoze
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E927b (E 900-999 Tjetër)
emër : ure
grup : i sigurt
paralajmërim : Recommended për të shmangur përdorimin e saj .
koment : Recommended për të shmangur përdorimin e saj . Në disa vende është i ndaluar .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : kripë
grup :
paralajmërim : të nevojshme nga trupi , por në sasi të vogla .
koment : përdorimin e tepruar e kripës çon në sëmundjet kardiovaskulare, sëmundje të syve , si dhe përkeqësimin e përgjithshëm të shëndetit të .