Hershey Kaugummi Ice Breakers - Spearmint Ice Cubes (25g Packung)

Hershey Kaugummi Ice Breakers - Spearmint Ice Cubes (25g Packung)


Zutaten: Xylitol, Kaubase, hydrierte Stärke Mannitol, natürl. und künstl. Aromen, Sojalecithin, Maltodextrin, Farbstoffe E104, E163, Aspartam, *Kornstärke, Acesulfam K, Gelatin, Gummi Arabicum, Isomalt, Sorbitol, Sucralose, BHT, *enthält eine Phenylquelle
На производот бар-код
Производот предизвикува следнава болест : дијареа ;
баркод Kilocalories на 100 грама Масти во 100 g . Протеин во 100 грама јаглехидрати во 100 грама Потрошена количина од стандардните (грамови)
4260143370019
- - - - 100.00
Во производот биле пронајдени :
Не хранливи материи се наоѓаат .
E414 (Е 400-499 Гуми, згуснување, стабилизатори и емулгатори)
име : арапска гума
група : опасни
предупредување : Можно е да предизвика алергија .
Коментари : Добиени од Соковите на багремот Sengal . Тоа е лесно да се уништи во гастроинтестиналниот тракт . Можни алерген . смирува воспалена мукозните слузницата .
E951 (Е 900-999 Други)
име : аспартам
група : опасни
предупредување : Може да предизвика алергиски реакции .
Коментари : Вештачки засладувач со многу несакани ефекти, . Некои луѓе се алергични на него , од најчестите несакани ефекти со главоболка и мигрена .
E953 (Е 900-999 Други)
име : изомалат
група : опасни
предупредување : канцерогена .
Коментари : вештачки засладувач
E955 (Е 900-999 Други)
име : сукралоза
група : опасни
предупредување : Канцерогена . Тоа предизвикува оштетување на нашиот метаболизам , како и со континуиран потрошувачка штети на сите внатрешни органи .
Коментари : Сукралоза е хлор соединение . Кога телото се распаѓа овој тип на хлор соединенија емитува високо токсични органски производи . Продолжена доза штети на црниот дроб , бубрезите, мозокот , нервниот систем .
E104 (Е 100-199 бои)
име : кинолин жолта
група : сомнителни
предупредување : синтетичка боја
Коментари : Забранета во Австралија, САД и Норвешка . Се користи во кармини , косата производи, колонска вода , голем број на лекови . Причини дерматитис .
E420 (Е 400-499 Гуми, згуснување, стабилизатори и емулгатори)
име : сорбитол
група : сомнителни
предупредување : Лаксативен ефект !
Коментари : Засладувач кој е подготвен од страна на синтеза од гликоза или овошен . Се користи во цицање бонбони, суво овошје , слатки , бонбони, нискокалорична храна, медицински сирупи, капки, и е еден од најчесто користените конзерванси во козметички . Може да предизвика дигестивни нарушувања
E421 (Е 400-499 Гуми, згуснување, стабилизатори и емулгатори)
име : манитол
група : сомнителни
предупредување : Може да предизвика дијареа , оштетување на бубрежната функција , гадење, повраќање .
Коментари : Вештачки произведени засладувач . Можни алерген . може да предизвика дијареа , оштетување на бубрежната функција , гадење, повраќање . Најчесто се користи во нискокалорична храна .
E967 (Е 900-999 Други)
име : ксилитол
група : сомнителни
предупредување : Можни проблеми со стомакот
Коментари : Таа се наоѓа во малини , сливи , зелена салата и уште . во индустриски размери е добиен од дрво . има диуретик ефект и предизвикува формирање на бубрежни камења . Се користи во нискокалорична храна, ниско carb колачи , сладолед и колачи .
- (Е 900-999 Други)
име : малтодекстрин
група : сомнителни
предупредување : Да се ​​избегне со луѓе со глутен нетолеранција .
Коментари : Вештачки засладувачи . Добиени од јаглехидрати на ориз, пченка , компири , јачмен . може да се изведе природно од природата , се смета за непотребен - одобрен како додаток на храна во храната .
E163 (Е 100-199 бои)
име : антоцијани
група : Безбедно
предупредување : Нема доказ за несакани ефекти
Коментари : Виолетова боја добиени од цвеќиња и други растенија . е безопасна .
E322 (Е 300-399 антиоксиданси, минерали и киселост регулатори)
име : Лецитин
група : Безбедно ,Не се погодни за вегетаријанци
предупредување : Високи дози може да предизвика стомачни пореметувања , апетитот, и тешка потење .
Коментари : Подготвено од соја , извори жолчка од јајце , кикирики , пченка, или на животните . Тоа не е токсичен , но во високи дози може да доведе до гастричната нарушувања, апетитот, и диафореза . користи за поддршка на масти во маргарин и во чоколадо, мајонез,