печенье затяжное "слодыч" с изомальтом, 150г

печенье затяжное "слодыч" с изомальтом, 150г


përbërësit Translate në anglisht
мука пшеничная в/с, изомальт, маргарин (гидрогенизированные (гидрированные) и натуральные растительные масла и/или животные жиры топленые, вода, соль пищевая йодированная (противослеживающая добавка е536), молоко сухое обезжиренное, сахар, эмульгаторы (лецитин, моно и диглицериды жирных кислот), антиокислитель grindox 109 (антиокислители е310, е320, е321, е330, эмульгатор е471, влагоудерживающий агент е1520), консервант: бензоат натрия, краситель: в-каротин, ароматизатор идентичный натуральному "масло сливочное"), меланж, фруктоза, молоко цельное сухое, разрыхлители (натрий двууглекислый, углеаммонийная соль), соль пищевая йодированная (пищевая добавка: противослеживающая добавка е536), ароматизатор идентичный натуральному "ванилин".
Produkt barcode '4810064010732 ' është prodhuar në Bjellorusi .
Produkt shkakton sëmundjen e mëposhtme : kancer , sëmundjet kardiovaskulare - zemra dhe sistemi kardiovaskular ;
barcode Kilocalories per 100 gram Fat në 100 g . Proteina në 100 gram karbohidratet në 100 gram Sasia e konsumuar nga default ( gram )
4810064010732
367.00 8.60 8.70 56.10 100.00
Në produkt u gjetën :
Nuk ushqyesve gjenden .
E310 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : propyl
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Ekzemë , probleme të stomakut
koment : Përdoret për të parandaluar prishje e yndyrave . A mund të shkaktojnë gastrit ose inflamacion të lëkurës , qarkullimin dëmtuar , dhe methemoglobinemia ( transportin dëmtohet e oksigjenit nga gjaku për indet e trupit) . përdorura në yndyrna të ndryshme, margarinë , salcat . Ndonjëherë të hyrë në
E320 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : Butyl anisole hidroksid ( BHA )
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : mutagjene mundshme
koment : 1958 e duhanit në Japoni . Propozuar për të ndalohet në Britani . McDonalds nuk e përdor atë në prodhimet e tyre nga 1986 . Marrë nga nafta . ngadalëson prishjen e ushqimit , si rezultat i oksidimit të tyre . të përfshira në yndyrna , vajra , margarinë , përtypet çamçakëz ,
E321 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : Butiluar HYDROXYTOLUENE ( BHT )
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Migrenë dëmtojë mëlçinë
koment : Marrë nga nafta . Shih përshkruhet edhe për E 320 .
E953 (E 900-999 Tjetër)
emër : isomalt
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : kancerogjen .
koment : sheqer diabetik artificiale
- (E 900-999 Tjetër)
emër : Shurup fruktoza - glukozë
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
koment : Jep trupit me vetëm kalorive pa minerale , vitamina dhe ushqyesve të tjera .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : vaj vegjetal hidrogjenizuara
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Rrit sasinë e kolesterolit të keq , dhe është një faktor në përgatitjen e sëmundjeve kardio -vaskulare . Më shumë të rrezikshme se yndyrna shtazore . Besohet ajo shkakton shumë sëmundje të tjera : Alzheimer , kanceri, diabeti , çrregullime të funksioneve të mëlçisë takojnë .
koment : Nuk janë tendencat në Evropë dhe Amerikë për të kufizuar përdorimin e saj në ushqim
E211 (E 200-299 preservatives)
emër : benzoate sodium
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Mund të përkeqësohet rrjedhën e astmës dhe të shkaktojë skuqje dhe koshere në lëkurë .
koment : ruajtës përdoret për të përmirësuar shijen e ushqimeve me cilësi të ulët . Në sasi të mëdha ( më shumë se 25 mg . Nga 250 ml . ) A është e përmbajtura në portokalli pije . me ngjyrë Shtoni në të qumështit dhe produkteve të mishit , erëza, sauces , produktet e pjekur , ëmbëlsira .
E536 (Kripëra E 500-599 minerale , rregullatorët e pH dhe humectants)
emër : ferrocyanide kalium
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Produkti i ndërmjetëm në prodhimin e gazit . ka toksicitet ulët .
- (E 1000 - 1599 kimikatet shtesë)
emër : Aromë artificiale
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
koment : Rrjedhin nga kimikatet në një laborator dhe kanë absolutisht asnjë vlerë ushqyese . Çdo aromë artificiale në industrinë ushqimore të ketë disa efekte të dëmshme në shëndetin .
E322 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : Lecithin
grup : i sigurt ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Doza e lartë mund të çojë në çrregullime të stomakut, oreks shtypjen , dhe djersitje të rënda .
koment : Përgatitur nga sojë , burimet e verdhë veze veze , badiava , misri , apo kafshëve . Kjo nuk është toksike , por në doza të larta mund të çojë në çrregullime të stomakut , oreks shtypjen , dhe diaphoresis . përdorura për të mbështetur yndyrna në margarinë dhe edhe në çokollatë, majonezë ,
E330 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid citric
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Përdoret për acidifikimin e produkteve ushqimore . prejardhjen nga frutave agrume . Found në biskota, peshk të ngrirë , djathë dhe produkte të tjera të qumështit, ushqimit të foshnjeve , ëmbëlsira, supave, bukë thekre , pije e butë , i thartuar produktet e mishit .
E471 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : Gliceride të acideve yndyrore
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : kripë
grup :
paralajmërim : të nevojshme nga trupi , por në sasi të vogla .
koment : përdorimin e tepruar e kripës çon në sëmundjet kardiovaskulare, sëmundje të syve , si dhe përkeqësimin e përgjithshëm të shëndetit të .