Trident Senses Lemon Mystery

Trident Senses Lemon Mystery


Sorbit, Kaumasse, Xylit, Isomalt, Maltit, Aromen, E422, Maltitsirup, Zitronensäure, Apfelsäure, Aspartam, Sucralose, Acesulfam-K, sonnenblumenlecithin, E472a, E171, E161b, E321, Pflanzliches Öl
На производот бар-код
Производот предизвикува следнава болест : рак , кардио васкуларни заболувања - срце и срцеви васкуларна систем ;
баркод Kilocalories на 100 грама Масти во 100 g . Протеин во 100 грама јаглехидрати во 100 грама Потрошена количина од стандардните (грамови)
8416400610756
156.90 0.50 0.40 63.10 100.00
Во производот биле пронајдени :
Не хранливи материи се наоѓаат .
E321 (Е 300-399 антиоксиданси, минерали и киселост регулатори)
предупредување : Мигрената го оштети црниот дроб
Коментари : Добиени од нафта . Види исто така се опишани за Е 320 .
E950 (Е 900-999 Други)
име : Ацесулфам -K
група : опасни
предупредување : Тоа може да биде канцерогена .
Коментари : Не калоричен засладувач 200 пати посладок од шеќерот . Се користи во конфекциите , замрзнати десерти , слатки, млечни производи , лекови, козметика, миење на устата , а особено во пијалоци . CSPI (Центар за наука во јавен интерес) вклучува вештачки засладувачи - аспартам, сахарин
E951 (Е 900-999 Други)
име : аспартам
група : опасни
предупредување : Може да предизвика алергиски реакции .
Коментари : Вештачки засладувач со многу несакани ефекти, . Некои луѓе се алергични на него , од најчестите несакани ефекти со главоболка и мигрена .
E953 (Е 900-999 Други)
име : изомалат
група : опасни
предупредување : канцерогена .
Коментари : вештачки засладувач
E955 (Е 900-999 Други)
име : сукралоза
група : опасни
предупредување : Канцерогена . Тоа предизвикува оштетување на нашиот метаболизам , како и со континуиран потрошувачка штети на сите внатрешни органи .
Коментари : Сукралоза е хлор соединение . Кога телото се распаѓа овој тип на хлор соединенија емитува високо токсични органски производи . Продолжена доза штети на црниот дроб , бубрезите, мозокот , нервниот систем .
- (Е 900-999 Други)
предупредување : Ја зголемува количината на лош холестерол, и е фактор во подготовката на кардио-васкуларни заболувања . поопасна од животински масти . Се верува дека тоа предизвикува многу други болести : Алцхајмерова болест, рак, дијабетес , болести на црниот дроб функции припаѓаат .
Коментари : Постојат трендови во Европа и Америка да го ограничи користењето во храната
E296 (Е 200-299 Конзерванси)
име : јаболкова киселина
група : сомнителни
предупредување : Обрни внимание кога се консумира од страна на мали деца или бебиња !
Коментари : Изработени од овошје или синтетички . Се препорачува да се избегне неговата употреба кај доенчиња и мали деца .
E420 (Е 400-499 Гуми, згуснување, стабилизатори и емулгатори)
име : сорбитол
група : сомнителни
предупредување : Лаксативен ефект !
Коментари : Засладувач кој е подготвен од страна на синтеза од гликоза или овошен . Се користи во цицање бонбони, суво овошје , слатки , бонбони, нискокалорична храна, медицински сирупи, капки, и е еден од најчесто користените конзерванси во козметички . Може да предизвика дигестивни нарушувања
E965 (Е 900-999 Други)
име : малтитол
група : сомнителни
предупредување : Можни проблеми со стомакот
Коментари : Едвај деградирани од дигестивни ензими . користени во колачи , бонбони , суво овошје и нискокалорична храна . Во високи дози лаксативно дејство .
E967 (Е 900-999 Други)
име : ксилитол
група : сомнителни
предупредување : Можни проблеми со стомакот
Коментари : Таа се наоѓа во малини , сливи , зелена салата и уште . во индустриски размери е добиен од дрво . има диуретик ефект и предизвикува формирање на бубрежни камења . Се користи во нискокалорична храна, ниско carb колачи , сладолед и колачи .
E161b (Е 100-199 бои)
име : лутеин
група : Безбедно
предупредување : Нема доказ за несакани ефекти
Коментари : Жолта боја добиени од растенија . во својата природна состојба се наоѓа во зелен лиснат зеленчук , marigolds и жолчка од јајце .
E171 (Е 100-199 бои)
име : титаниум диоксид
група : Безбедно
предупредување : Нема доказ за несакани ефекти
Коментари : Белата боја се користи во паста за заби , бела бои . Не постојат докази за несакани дејства .
E322 (Е 300-399 антиоксиданси, минерали и киселост регулатори)
име : Лецитин
група : Безбедно ,Не се погодни за вегетаријанци
предупредување : Високи дози може да предизвика стомачни пореметувања , апетитот, и тешка потење .
Коментари : Подготвено од соја , извори жолчка од јајце , кикирики , пченка, или на животните . Тоа не е токсичен , но во високи дози може да доведе до гастричната нарушувања, апетитот, и диафореза . користи за поддршка на масти во маргарин и во чоколадо, мајонез,
E330 (Е 300-399 антиоксиданси, минерали и киселост регулатори)
име : лимонска киселина
група : Безбедно
предупредување : Нема докази за несакани дејства .
Коментари : Се користи за закиселување на прехранбени производи . Добиени од агруми . Резултати во бисквити , замрзната риба , сирење и други млечни производи , детска храна , торти , супи, 'ржан леб , безалкохолни пијалаци , ферментирани производи од месо .
E422 (Е 400-499 Гуми, згуснување, стабилизатори и емулгатори)
име : глицерол
група : Безбедно ,Не се погодни за вегетаријанци
предупредување : Во големи количини доведува до главоболка , жед , гадење и високо ниво на шеќер во крвта .
Коментари : Засладувач . Безбоен алкохол . подготвен од масти и алкални соли . Средно во производство на сапун од животински или растителни масти . може да се добијат од нафтени производи . синтетизира од пропилен или по пат на ферментација на шеќер . користени во поставата на колбаси , сирење и повеќе
E472a (Е 400-499 Гуми, згуснување, стабилизатори и емулгатори)
име : Естри на оцетна киселина
група : Безбедно ,Не се погодни за вегетаријанци
предупредување : Нема докази за несакани дејства .
Коментари : Нема докази за несакани дејства .