meshë kokosit
emër

meshë kokosit


përbërësit
kokosit , shurup glukoze, hydrogenated vaj vegjetal , pluhur demineralised hirrë , qumësht pluhur , pluhur kakao , në masë kakao , lecithin soje , polyglycerol polyricinoleate , enzimë invertase , aromë ( kokosit , vanilje , çokollatë me qumësht )
Produkt barcode '8693029600157 ' është prodhuar në Turqi .
barcode Kilocalories per 100 gram Fat në 100 g . Proteina në 100 gram karbohidratet në 100 gram Sasia e konsumuar nga default ( gram )
8693029600157
158.00 10.00 1.20 - 32.00
Në produkt u gjetën :
Nuk ushqyesve gjenden .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : Shurup fruktoza - glukozë
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
koment : Jep trupit me vetëm kalorive pa minerale , vitamina dhe ushqyesve të tjera .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : vaj vegjetal hidrogjenizuara
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Rrit sasinë e kolesterolit të keq , dhe është një faktor në përgatitjen e sëmundjeve kardio -vaskulare . Më shumë të rrezikshme se yndyrna shtazore . Besohet ajo shkakton shumë sëmundje të tjera : Alzheimer , kanceri, diabeti , çrregullime të funksioneve të mëlçisë takojnë .
koment : Nuk janë tendencat në Evropë dhe Amerikë për të kufizuar përdorimin e saj në ushqim
E132 (E 100-199 ngjyra)
emër : Indigotine
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Rreziku i Alergjia
koment : I rrezikshëm !
E270 (E 200-299 preservatives)
emër : acid laktik
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Kushtoj vëmendje kur konsumohen nga fëmijët e vegjël ose foshnjat !
koment : Përdoret për acidifikimin e produkteve . Rregullonaciditetit . Përgatitur nga ngrohje dhe fermentimi i karbohidrateve në qumësht , patate ose melasë . të sapolindur dhe fëmijët e vegjël kanë të vështirë të metabolize . Përdoret në ëmbëlsira , dekoratave , pije , nganjëherë birrë në formulat e mitur
E1103 (E 1000 - 1599 kimikatet shtesë)
emër : invertase
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Mund të shkaktojë alergji
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
- (E 1000 - 1599 kimikatet shtesë)
emër : Aromë artificiale
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
koment : Rrjedhin nga kimikatet në një laborator dhe kanë absolutisht asnjë vlerë ushqyese . Çdo aromë artificiale në industrinë ushqimore të ketë disa efekte të dëmshme në shëndetin .
E322 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : Lecithin
grup : i sigurt ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Doza e lartë mund të çojë në çrregullime të stomakut, oreks shtypjen , dhe djersitje të rënda .
koment : Përgatitur nga sojë , burimet e verdhë veze veze , badiava , misri , apo kafshëve . Kjo nuk është toksike , por në doza të larta mund të çojë në çrregullime të stomakut , oreks shtypjen , dhe diaphoresis . përdorura për të mbështetur yndyrna në margarinë dhe edhe në çokollatë, majonezë ,
E422 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : glicerinë
grup : i sigurt ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Në sasi të mëdha të çon në dhimbje koke , etje , vjellje, dhe nivele të larta të sheqerit në gjak .
koment : Sheqer diabetik . alkool pangjyrë . Përgatitur nga yndyrna dhe kripëra alkali . Intermediate në prodhimin e sapunit nga shtazore apo vegjetale yndyrë . A mund të merret nga produktet e naftës . sintetizohet nga propylene ose nga fermentimi i sheqerit . përdorura në rreshtim të sallam , djathë dhe më shumë
E444 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : saharoze
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E476 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : Polyglycerol polyricinoleat
grup : i sigurt ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Me vëmendje të veçantë ndaj produkteve që përmbajnë E 476 duhet t'i referohen njerëzit që vuajnë nga çrregullime të stomakut dhe të fëmijëve .
koment : Informacion mbi substancë është e diskutueshme , kështu që në disa vende është e ndaluar të përdorin . Sipas disa burimeve ,përdorimi i tepruar i shtues mund të çojë në zgjerimin e mëlçisë dhe veshkave dhe të ndërhyjnë me metabolizmin . Kjo nuk është një alergjen .
E494 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : sorbitan monooleat
grup : i sigurt ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Recommended për të shmangur përdorimin e saj .
koment : Recommended për të shmangur përdorimin e saj . Në disa vende është i ndaluar .
E949 (E 900-999 Tjetër)
emër : hidrogjen
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .