Што ви се јадеAvailable in Apple Store Калории биланс Калории биланс Калории билансКалории биланс
јаболко
име

јаболко


состојки
јаболките помагаат слабеењето, благодарение на огромниот број на растителни влакна , кои се содржат во нив . помагаат работата на желудникот и цревата . нови истражувања покажуваат дека штитат од рак . исто така се и моќни антиоксиданси помагаат сеопфатно организмот .
Производот е Алкален
Производот е од категорија свежо овошје ;
Производот е корисна за стомак , бубрези , црниот дроб, заби , коски и коскено систем , мускули , очи , мозок ;
Kilocalories на 100 грама Масти во 100 g . Протеин во 100 грама јаглехидрати во 100 грама Потрошена количина од стандардните (грамови)
52.00 0.17 0.26 13.81 150.00
Во производот биле пронајдени :
вклучени во формирањето на човечки ткива . поттик имунолошкиот систем . поволен ефект врз заздравувањето на раните . е исклучително корисна за спортисти и луѓе со физичка активност .
се смета за лек против ракот . препорачува превентивна му редовна употреба во мали количини , како и секој друг витамин .
име : калиум
важен елемент вклучени во човечкиот метаболизам . учествува во транспорт на кислород , како и во поделбата на непотребните материи од телото
го поддржува испорака на кислород во клетките и организмот и го подмладува нив, го намалува крвниот притисок . исто така е корисно за срцето замор .
потребни за раст и репродукција на . учествува во развојот на косата , ноктите и кожата . има корисен ефект врз визија , уморот на очите, го спречува воспаление на усната празнина , го поддржува варењето на други материи : јаглени хидрати , масти и протеини .
промовира раст . олеснува обработка на јаглехидрати . одржува нормалното функционирање на нервниот систем, мускулите и срцето .
гради коските и забите . вклучен и во други витални органски функции . недостатокот на елементот може да доведе до сериозни последици за скелетот и нормалното функционирање на телото .
Не опасни состојки