Çfarë ju haniAvailable in Apple Store Balanca kalori Balanca kalori Balanca kaloriBalanca kalori
emër

salcice vakum dritë


përbërësit
mish derri , mish mekanikisht ndarë pulave , mish gjeldeti , ujë , niseshte , kripë , kolagjenit , antioxidant , erythorbate sodium , aromatizues , E621 , stabilizant , e450 , polyphosphates , dekstrozë , rregullator aciditeti , e575 , carmine bojë , maltodextrin , ruajtës
Produkt barcode '3800206521326 ' është prodhuar në Bulgari .
Kategoria e produktit mish ;
Produkt shkakton sëmundjen e mëposhtme : kancer , sëmundjet kardiovaskulare - zemra dhe sistemi kardiovaskular ;
barcode Kilocalories per 100 gram Fat në 100 g . Proteina në 100 gram karbohidratet në 100 gram Sasia e konsumuar nga default ( gram )
3800206521326
- - - - 50.00
Në produkt u gjetën :
Nuk ushqyesve gjenden .
E250 (E 200-299 preservatives)
emër : nitrat natriumi
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Kancerogjen !
koment : Mund të çojë në hyperactivity . kancerogjen Potenciali . Në stomak ajo mund të reagojë me kimikate të tjera për të formuar nitrosamines . rekomanduara për të shmangur përdorimin e saj . Në disa vende përdorimi i tij është i kufizuar .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : Shurup fruktoza - glukozë
grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
koment : Jep trupit me vetëm kalorive pa minerale , vitamina dhe ushqyesve të tjera .
E120 (E 100-199 ngjyra)
emër : Cochineal
grup : i dyshimtë ,Jo i përshtatshëm për VEGJETARIANËT
paralajmërim : Alergjia , intoleranca ata ndanë ngjyrë
koment : Ajo është e kuqe . Përgatitur nga insektet . Përdoret rrallë . Është e rekomanduar për të shmangur konsumin .
E127 (E 100-199 ngjyra)
emër : erythrosine
grup : i dyshimtë
paralajmërim : shkakton ndjeshmëri
koment : Ndaluar në Norvegji . përdorura në qershi konservuar, fruta të ngrira, përzierjet caramelized , ëmbëlsira, mallrat e pjekur , snacks . A mund të shkaktojë ndjeshmëri ndaj dritës , të çojë në rritjen e nivelit të hormoneve tiroide dhe simptomat e hyperthyroidism . Në eksperimente me minjtë , ajo u gjet në kauzën
E200 (E 200-299 preservatives)
emër : acid sorbic
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Ngacmues mundur të lëkurës
koment : Ajo është bërë nga fruta ( luleshtrydhe, raspberries, manaferra , boronica ) ose sintetike . ngacmues mundshme të lëkurës .
E251 (E 200-299 preservatives)
emër : nitrat natriumi
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Mund të shkaktojë iritim të syve dhe të lëkurës , gulçim , marramendje dhe dhimbje koke , të dëmshme nga mbytje .
koment : Përdoret si një ruajtës për sallam i tymosur ( sallam , proshutë , proshutë , salcice ) , peshk dhe mish , rrënjë . Mund të shkaktojë iritim të syve dhe të lëkurës , gulçim , marramendje dhe dhimbje koke , të dëmshme nga mbytje . konservuar
E450 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : Difosfat
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Doza e lartë mund të prishin raportin normal të kalciumit dhe fosforit në trup .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E452 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër : polyphosphate
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E621 (E 600-699 shije dhe enhancers shije)
emër : monosodium Glutamate
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Mos e merrni nga foshnjat !
koment : Aromatizues dhe kripë zëvendësojnë . Ajo është prodhuar nga fermentimi i melasë . Pasojat që mund të ndodhë në pacientët me astmë . përdoret Më shpesh në perime të ngrira , ton ngrirë dhe shumë ushqime të tjera të ngrira në sauces .
- (E 1000 - 1599 kimikatet shtesë)
emër : Aromë artificiale
grup : i dyshimtë
paralajmërim : Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
koment : Rrjedhin nga kimikatet në një laborator dhe kanë absolutisht asnjë vlerë ushqyese . Çdo aromë artificiale në industrinë ushqimore të ketë disa efekte të dëmshme në shëndetin .
E300 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid Askorbik
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
koment : Kjo është vitaminë C . Ajo është gjetur natyrisht në fruta dhe perime . Mund të përgatitet në mënyrë sintetike nga glukoza .
E301 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : ascorbate sodium
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
koment : Kripa sodium e vitaminës C .
E315 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid erythorbic
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E316 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : erythorbate sodium
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E338 (E 300-399 Antioksidantë , minerale dhe rregullatorët aciditetit)
emër : acid fosforik
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Përdoret për të acidifikimin e produkteve ushqimore . Përgatitur nga fosfat ore . lagështi e në djathë dhe derivatet e tyre . Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E575 (Kripëra E 500-599 minerale , rregullatorët e pH dhe humectants)
emër : Glucono - delta - laktonit
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
E948 (E 900-999 Tjetër)
emër : oksigjen
grup : i sigurt
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : maltodextrin
grup : i sigurt
paralajmërim : Të shmanget nga njerëz me intolerancë gluten .
koment : Sheqer diabetik artificiale . Marrë nga karbohidratet e orizit , misër , patate , elb . A mund të rrjedhin natyrshëm nga natyra , ajo është konsideruar e panevojshme - i miratuar si një ushqim shtues në ushqim .
- (E 900-999 Tjetër)
emër : kripë
grup :
paralajmërim : të nevojshme nga trupi , por në sasi të vogla .
koment : përdorimin e tepruar e kripës çon në sëmundjet kardiovaskulare, sëmundje të syve , si dhe përkeqësimin e përgjithshëm të shëndetit të .